مخصوص خانم ها، برای تست!

زمان مطالعه: 6 دقیقه

نویسنده: سارا مستغاثی

تاریخ انتشار : 15 بهمن 98

سال های آخر دانشگاه، که کم کم می خواستیم وارد فضای کار شویم، به این نتیجه رسیدیم که کمبود جدی محیط مناسبی برای کار خانم ها وجود دارد که البته این را معمولا وقتی تعریف می کنیم که می خواهیم داستان مانا را بگوییم. این جا فقط در همین حد می گویم که وقتی ایده ی مانا به ذهنمان رسید، از اولین سوال های مان این بود که در کشورهای دیگر تا به حال چنین کاری شده است یا نه و خیلی از کسانی هم که برای اولین بار با مانا رو به رو می شوند، همین سوال را می پرسند. و اگر فضاهایی مخصوص خانم ها در کشور های دیگر ایجاد شده، با چه انگیزه ای بوده و چه خدمات متفاوتی را ارائه می کنند؟

در سال های اخیر در سرتاسر جهان، تعداد فضاهای کار مخصوص خانم ها افزایش قابل توجهی یافته است. به طور مثال در شش ماه دوم سال 2018، فقط در شهر لندن، چهار فضای کار کار، با این ویژگی، افتتاح شده اند. اما چرا از این فضاهای کاری استقبال می شود؟

خانم های کارآفرین و موسسان این فضاهای کاری دلایل مختلفی را بیان می کنند. البته همه ی دلایل و انگیزه هایی که بیان شده، به انگیزه های ما برای ایجاد مانا، شبیه نبودند ولی بررسی آن ها خالی از فایده نیست.

مثلا این که کار کردن در چنین فضاهایی باعث می شود که خانم ها بتوانند با خانم هایی دیگری با مهارت ها و توانمندی های مختلف آشنا شوند و شبکه هایی تشکیل دهند. به همدیگر انگیزه دهند و همدیگر را به جلو برانند و برخی زنان کارآفرین معتقدند که خانم ها با مشکلات و شرایطی در کار رو به رو می شوند که مردان نمی شوند و در نتیجه توصیه های شغلی و کاری بهتری می توانند به هم ارائه دهند.

دلیلی دیگری که موسسان این فضاهای کاری بیان می کنند، این است که تنها 17 درصد از بنیانگذاران استارتاپ ها در جهان، زن هستند و یکی از دلایل آن را این می دانند که بسیاری از زنان در محیط های کاری مختلط، کمتر از مردان نظرات و ایده هایشان را بیان می کنند و در نتیجه یک محیط کار زنانه می تواند باعث شود از ایده های خانم های کارآفرین حمایت بیشتر و بهتری انجام شود.

دلیل و انگیزه دیگری که برای افتتاح این فضاها گفته می شود، محیط کار و خدمات زنانه است. از رنگ دیوار ها و ایجاد محیط گرم و شبیه خانه گرفته تا ارائه خدماتی مثل کلاس های ورزشی در فضای کار یا نگه داری از کودکان.  یعنی زنان می توانند این که فضای کار باید چطور باشد را از نو تعریف کنند.

برخی از این فضاهای کاری در واقع می خواهند که از ایجاد تعادل بین کار و زندگی، حمایت کنند.

در ادامه ی مطلب می خواهیم چند تا از فضاهای کار، مراکز نوآوری و شتاب دهنده های مخصوص زنان، در کشورهای دیگر را معرفی کنیم.

SheEO

طبق تعریف خود SheEO، اکوسیستم یا زیست بومی است که دوباره طراحی شده تا از نوآوران زن حمایت های مختلف مالی و معنوی انجام دهد. این شبکه به جای این که تلاش کند تا زنان نوآور را در مدل ها و سیستم های موجود بگنجاند، می خواهد میدانی کاملا جدید بسازد. خانم ها با دو رویکرد می توانند وارد این شبکه شوند. کسانی که مهارت یا توانمندی خاصی دارند، به عنوان فعال کننده یا activator و کسانی که کسب و کاری دارند که نیاز به حمایت دارد، به عنوان venture یا در واقع فرد جسور و ریسک کننده، وارد SheEO می شوند. و هم چنین این شبکه کارگاه ها و دوره های آموزشی، برای زنانی که می خواهند کارآفرین شوند، برگزار می کند.

Female Founders

یک سازمان تحقیقاتی و حقوقی غیر انتفاعی است که از زنان فعال در حوزه ی فناوری حمایت می کند. این سازمان زمینه ی پژوهش و یادگیری را برای زنان در حوزه ی کاری شان فراهم می کند و شبکه ای بین آن ها برای حمایت و توسعه می سازد. و این سازان انجمنی دارد برای زنانی که می خواهند در حوزه فناوری راهبری انجام دهند.

The Coven

این فضای کاری واقع در مینیاپولیس آمریکا و مختص خانم ها است. با دیوارهای آجری، فضایی شبیه خانه ای برای کارآفرینانی در حوزه ی اقتصاد و فناوری دارد. در Coven رویداد ها و کارگاه هایی نیز در زمینه مهارت های کسب و کاری برگزار می شود و برای بعضی اعضا با شرایط خاصی، بورس هایی برای عضویت یک ساله نیز در نظر گرفته شده است.

The AllBright

AllBright یک انجمن و فضای کار اشتراکی در شهر لندن است و بیشتر از آن که یک فضای کاری رسمی باشد، محلی برای دورهمی ها و جلسات غیر رسمی و دوستانه و البته شبکه سازی است. موسس AllBright درباره ی دلیل ایجاد این فضای کار می گوید: “در فضاهای کاری مختلط، مرد ها کنترل بحث را در دست می گیرند و زنان عقب می کشند. در یک فضای زنانه، احتمال این که خانم ها صحبت کنند، تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند و درباره ی چالش هایی که با آن مواجه شده اند، صادق تر باشند، بیشتر است. چون یک مقدار سخت است که تنها زن اتاق (یا یک جلسه) باشی.”

در AllBright علاوه بر فضای کار، اتاق جلسات و اتاق هایی برای آرامش و ورزش نیز وجود دارد و کارگاه های آموزشی برای زنان کارآفرین نیز برگزار می شود.

این فضای کار مناسب تر برای افراد حرفه ای است که گام اولیه در مسیرشان را برداشته اند.

The Assembly

در این فضای کاری می شود در کنار طب سوزنی، کافی شاپ و ورزش، کار کرد. Assembly در محل یک کلیسای قدیمی با قدمت صدسال، ساخته شده است که سقف و نورگیرهای قدیمی دارد. البته به طور کامل بازسازی شده است.

اعضای این فضای کاری، علاوه بر یک برنامه ی ثابت ورزشی، می توانند از سفرهای یک روزه آخر هفته ها نیز استفاده کنند و در این فرصت با کارآفرینان دیگر آشنا شوند و با آن ها شبکه تشکیل دهند.

Women’s Startup Lab

شتاب دهنده ای است برای خانم های کارآفرینی که ایده های نوآورانه ای دارند. موسسان این شتاب دهنده، دلیلی را که یک شتاب دهنده مخصوص خانم ها ایجاد کرده اند، این طور بیان می کنند که خانم ها ریسک های متفاوتی را می پذیرند و با چالش های مختلفی رو به رو می شوند و خانم ها کسب و کارهایی را راه می اندازند که مناسب خودشان و زنان دیگر است. در واقع کسانی که حدود 80 درصد از مصرف کننده های بازار را تشکیل می دهند. آن ها روی لایه هایی از زندگی تمرکز می کنند که توسط نوآوران دیگر نادیده گرفته می شود.

این شتاب دهنده اعلام می کند که با وجود این که زنان درصد خیلی کمی از بنیانگذاران استارتاپ های فعلی را تشکیل می دهند، تجربه نشان داده است که استارتاپ هایی که موسسان یک خانم است، درصد خیلی بیشتری از سرمایه ی اولیه را بر می گردانند.

Aviatra Accelerators

شتاب دهنده ای مخصوص خانم هاست که تنها هدفش بررسی چالش هایی نیست که زنان در کسب و کارهایشان با آن مواجه می شوند، بلکه توانایی های منحصر به فرد زنان کارآفرین را شناسایی و تقویت می کند. در طول برنامه ی حمایتی شان، خدماتی مانند آموزش مبانی کسب کار، راهنمایی مربی ها و مشاوران و حمایت های مالی ارائه می کنند.

این ها فقط چند نمونه از فضاهای کاری، شتاب دهنده ها و مراکز نوآوری مخصوص خانم ها، در جهان بود که البته در نهایت مانا، به طور کامل، شبیه هیچ کدامشان نشد. برای بیشتر آشنا شدن با مانا می توانید به سایت یا شبکه های اجتماعی مانا مراجعه کنید یا در رویداد ها و کارگاه هایمان شرکت کنید.

منابع:

 

  1. Why More and More Women Choose an Office with No Men/ Hanna Mansson

      https://hubblehq.com/blog/women-only-workspaces

  1. Why Women-Only Workspaces Are More Important Than Ever, According To 3 Founders/ Georgina Lawton

      https://www.bustle.com/p/why-women-only-workspaces-are-more-important-than-ever-according-to-3-founders-18191929

  1. 7 of the best women’s coworking spaces/ Betty Wood

        https://thespaces.com/the-best-womens-coworking-spaces/

  1. https://sheeo.world/about-us/credo/
  1. http://www.femalefounders.sg
  1. https://www.womenstartuplab.com/
  1. https://fundingsage.com/startup-2/
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending
User Review
0 (0 votes)